Nano keramická ochrana laku. Každý, kto sa zaujíma o detailing a páčia sa mu pekné autá sa určite už stretol s týmto výrazom.

Keramika, ako sa ľudovo nazýva keramická ochrana, nie je žiadna zmes keramických alebo tomu podobných zmesí. Podobnosť je iba v názve.

 

Keramická ochrana laku je kombinácia polymérov, ktoré sú vyrábané za účelom oddelenia povrchu od vonkajšej kontaminácie (blata, asfaltu, soli, cestnej špiny a pod.).

 

Najznámejšou a najčastejšie používanou je ochrana na báze SiO2, tj. oxid kremíka. Na trhu sa môžete stretnúť aj s rôznymi inými druhmi. V zásade sa jedná o zlúčeninu, ktorá za správnych podmienok pri aplikácii (teplota, vlhkosť) kryštalizuje na povrchu a mení svoje skupenstvo z tekutého na pevné. To znamená, že po odparení a vyzretí vytvára na povrchu tvrdú priehľadnú vrstvu. Takto ošetrený povrch má schopnosť odolávať roztokom v celej škále Ph 1-14, teda je chemicky takmer nezničiteľná.

 

Povrch je extrémne hladký a veľmi ľahko udržiavaný. Keramická ochrana laku zvyšuje jeho pevnosť, zabezpečí farbostálosť povrchu (farba časom nevybledne), UV ochranu, uzavretie pórov laku a tým menšiu pravdepodobnosť poškodenia laku v dôsledku vonkajších vplyvov. Vtáčí trus, živica zo stromov, kyslé dažde alebo posypové soli nemajú žiadnu šancu poškodiť takto ošetrený povrch. Vo viacerých vrstvách má takáto ochrana dokonca čiastočne samohojivé účinky, tzn. že je schopná sama zaceliť drobné škrabance ak je povrch poškodený napr. nesprávnym umývaním.

 

Takáto ochrana je vhodná pre všetky povrchy. Je určená pre lak auta, svetlá, plasty, pneumatiky a disky, ktoré sú obzvlášť namáhané. Je vhodná aj na ochranu interiérových povrchov ako sú koža, plasty, textil, ochrana displejov a pod. Efekt lotosového kvetu (vytváranie drobných kvapiek vody) môžete krásne vidieť na takto ochránenom čelnom skle.

 

Ďalšie veľké plus pri použití nano keramickej ochrany je zníženie potreby umývania auta, pretože znižuje usadzovanie nečistôt na povrchu. Znížite spotrebu kvapaliny do ostrekovačov, nie je potrebné opakovať impregnáciu plastov, tie zostanú krásne vyživené a a odolné voči agresívnemu UV žiareniu.

„Dám si spraviť keramiku a auto bude nezničiteľné“. To je mylná predstava o tom ako funguje keramická ochrana. Tá Vás neochráni pred všetkými nástrahami. Štandardná hrúbka správne naaplikovanej keramickej ochrany v jednej vrstve je iba 0.00005mm. To je 1000x menej ako hrúbka vlasu !!!

 

Je veľmi dôležité dbať aj na správnu techniku umývania auta.

Tým sa myslí nechodiť na automatické umývacie linky, kde by kefy mohli vážne poškodiť celistvosť keramickej ochrany.

Taktiež auto nikdy neumývať vonku na priamom slnku, voda aj šampóny rýchle zasychajú na povrchu a tiež tu hrozí nenávratné poškodenie laku auta. Ďalšou hrozbou sú rôzne agresívne mikroprášky v umývacích boxoch, ktoré jemne obrusujú povrch auta aby ho zbavili nečistôt, alebo sú to rôzne iné pomôcky pri umývaní – tvrdé špongie, rôzne kefy alebo použité či inak znečistené handry.

Údržba auta po aplikácii keramickej ochrany je pritom veľmi jednoduchá: použiť kvalitný, najlepšie PH neutrálny autošampón, mikrovláknovú rukavicu a vedro. Auto umyjete spláchnete prúdom vody, vysušíte uterákom takisto z mikrovlákna a o všetko ostatné je postarané.

Aplikáciou nano keramickej ochrany získate mnoho výhod spojených s údržbou auta, predĺžite životnosť laku a ostatných povrchov. A čo je najkrajšie, budete sa naňho radi pozerať pretože bude vyzerať stále ako nové 🙂

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *